Jak vyčistit skvrny

Od kávy a čaje

Skvrnu vyčistěte kartáčkem a teplou vodou, následně vyperte v pracím prášku, do kterého přidáte půl lžičky jedlé sody na litr vody.

Černá káva, autor - Yosri.

Čerstvé skvrny odstraníte směsí čpavku a glycerínu v poměru 1:4, na starší použijte roztok kyseliny šťavelové (půl lžičky kyseliny na půl sklenice vody).

Na čerstvé skvrny od kávy lépe než voda funguje studené mléko. Pokud nemůžete látku rychle vyprat, alespoň ji očistěte z nejhoršího hadříkem namočeným ve vodě. Starší skvrny na barevné látce nejdříve zlehka potřete glycerinem, pak vytřete vlažnou vodou.

Od červeného vína

Skvrnu potřete kašičkou ze lžíce soli a vody a nechte půl hodiny působit, potom pečlivě vymáchejte v teplé vodě.

Bílou tkaninu přelijte vařící vodou nebo použijte roztok peroxidu vodíku (lžičku peroxidu na půl sklenice vody) a dobře vymáchejte ve studené vodě.

Červené víno, autor - Davide Restivo.

Čerstvou skvrnu posypejte solí a počkejte, až tekutinu nasákne. Poté zakápněte citronovou šťávou, navlhčete, vymněte a na závěr důkladně properte. Na zaschlé skvrny použijte zředěný čpavek a 3% peroxid vodíku. Pokud nezabere chemie, zkuste látku namočit do vařícího mléka.

Z bílého plátna dobře odstraníte skvrny od červeného vína kyselým mlékem.

Od inkoustu

Inkoustové skvrny odstraníte rajčatovou šťávou, kterou skvrnu pokapete. Po deseti minutách šťávu opláchněte a oděv vyperte.

Skvrnu od propisky nejprve přetřete lihem a potom pečlivě vyperte  v mýdlové vodě.

Od ovoce

Čerstvé skvrny posypte solí nebo pokapejte hodně citronovou šťávou a pak přeperte důkladně v pracím prostředku.

Staré skvrny vyčistíte roztokem kyseliny citronové nebo šťavelové (dva gramy na sklenici vody).

Z hedvábí skvrny od ovoce odstraníte lihem, smíchejte jej s vodou v poměru 1:1.

Od krve

Zašpiněnou tkaninu na několik hodin namočte do studené vody, pak ve studené vodě vyperte a závěrem přeperte ve vlažné vodě s práškem.

Staré skvrny nejdřív potřete roztokem čpavku (jedna lžička čpavku na sklenici vody), pak roztokem boraxu v poměru jedna lžička na sklenici vody a nakonec vyperte v teplé vodě.

Od potu

Skvrny od potu vznikají nejčastěji v podpaží, odstraňte je co nejdříve, jinak látka změní barvu nebo se dokonce poruší její struktura.

Oděv na několik hodin namočte do litru vody s hrstí soli, pak pečlivě vyperte.

Skvrny na barevných tkaninách potřete desetiprocentním roztokem denaturovaného lihu a nechte chvíli působit.

Od trávy

Čerstvé skvrny od trávy odstraníte teplým pracím roztokem s přídavkem čpavku (jedna lžička na sklenici mýdlové vody), jdou-li skvrny obtížně odstranit, potřete je lehce denaturovaným lihem roztokem boraxu v poměru jedna lžička na sklenici vody a nakonec vyperte v teplé vodě.

Ze světlých tkanin skvrny odstraníte tříprocentním peroxidem vodíku.

Skvrny od trávy se hůř čistí, autor - Sugeesh.

Od rzi

Osvědčeným prostředkem na odstranění skvrn od rzi je citronová šťáva, kterou skvrny pokapeme.

Další možností je roztok octa nebo kyseliny šťavelové v poměru jedna lžička kyseliny na sklenici vody, který zahřejte až k varu a znečistěné místo do něj namočte.

Od kosmetických přípravků

Skvrny od barvy na vlasy vyčístíte z textilu peroxidem vodíku smíchaným se stejným množstvím čpavku.

Skvrny od rtěnky na pleteninách musíte nejdřív pokrýt hustou kašičkou z benzinu a mastku a potom potřít horkým glycerínem.

Od smůly

Z bavlněných tkanin odstraňte skvrny od smůly terpentýnem nebo benzinem, pak vyperte v teplé vodě s pracím práškem.

Z vlněných věcí skvrny zmizí, když je potřete lihem a potom přeperete v mýdlové vodě.

Od plísně

Skvrny na bílém prádle odstraníte praním ve vodě, do které přidáte šťávu z několika citronů.

Prádlo se staršími skvrnami namočte na několik hodin do roztoku z litru tříprocentního peroxidu vodíku, tří litrů vody a malé lžičky čpavku.

Čokoláda a kakao

Čerstvé skvrny vymývejte pouze studenou vodou bez pracích prostředků. Pokud Vám budou stále vzdorovat, můžete použít opět čpavek. Jestliže skvrny zaschnou, změkčete je směsí glycerinu a vaječného žloutku. Nechte působit aspoň tři minuty a pak látku vyperte v saponátu.

Citron je pomocník při odstraňování skvrn, autor - André Karwath.

Ovocné džusy

Skvrnu urychleně namočte do vlažné vody a přidejte lžíci octa. Po čtvrt hodině vyperte v mýdlové vodě nebo v prášku na praní. Zaschlé skvrny pokapejte kyselinou citronovou nebo roztokem čpavku, pokud nepomůže ani to, použijte odbarvovač.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | Facebook | mapa stránek | diskuzní fórum