Jak pěkně a levně vymalovat?

17. března 2018 - zdroj tisková zpráva

Jak pěkně a levně vymalovat?

Pokud chcete levnou proměnu vašeho domu či bytu, vymalujte. Při dodržení několika základních rad, to zvládne lehce opravdu každý. 

Prvním krokem je pečlivá příprava povrchu, která by se neměla podceňovat. Především je nutné odstranit staré nátěry, zbytky tapet a zarovnat vzniklé nerovnosti. Dále je na řadě penetrace. Penetrace je ochranný nátěr, který povrch zpevní, nasytí a hydrofobizuje. Kromě ochrany usnadňuje další práci, povrch zbavuje prašnosti, vyrovnává jeho nasákavost a zlepšuje přilnavost dalších vrstev nátěru. Použitím penetrace ušetříte množství samotné nanášené barvy. Penetraci nechte řádně zaschnout. Na dotek je suchá téměř po hodině, ale přetírat barvou se doporučuje až po šesti hodinách.

Použít váleček nebo štětku?

Ne nadarmo se říká "nástroj dělá mistra". Výběr vhodných pomůcek je dalším krokem. Klasická malířská štětka se hodí především pro první nátěr, s její pomocí lze barvu dobře vetřít do podkladu. Váleček však umožňuje rychlejší a méně náročnou práci. Pomocí jemného válečku s kratšími vlákny dosáhneme hladkého povrchu. Naopak výraznější strukturu získáme použitím hrubšího válečku s delšími vlákny. Na samotné malování vám ve výbavě nesmí chybět dva válečky, stírací mřížka a teleskopická tyč pro snadné malování stropu. Nezapomeňte na štětec zárohák nebo plochý štětec, který se podle velikosti hodí jak na základní nátěr, tak na malování hran a rohů. K ochraně nábytku před barvou budete potřebovat krycí malířské fólie a maskovací pásky.

Ilustrační foto

Pokud toužíte po barevných předělech nebo ornamentech, je dobré si vzít na pomoc šablony. Ty si můžete vyřezat ze speciální folie, případně použít papír nebo karton. K vytvoření ostrých hran vám postačí maskovací páska, která se prodává v různých šířích. Pro menší štětce stačí úzká, za použití válečku naopak širší. Při použití pásky se musí nechat dobře proschnout podklad, aby nedošlo při odstraňování pásky ke stržení barvy.

Bíle nebo barevně?

Barvy umí kouzlit. Barvy dokážou opticky měnit prostor, takže vhodným nátěrem můžete docílit zvětšení, ale i zmenšení či prosvětlení místnosti nebo bytu. Studené barevné odstíny, jako například světle modrá, prostory rozjasňují a opticky zvětšují. Teplé, světlé barvy jako např. žlutá mohou vyrovnávat chybějící slunečné světlo. Pro vyvolání dojmu útulnějšího a menšího prostoru se hodí teplé, tmavší barevné odstíny. Při jejich výběru bychom však měli myslet i na odstíny nábytku, textilu a podlahy v dané místnosti. Pokud se chcete předem ubezpečit, zda kombinace barev je vhodná, můžete využít volně přístupných aplikací, kde si nasimulujete danou místnost a ihned vidíte výsledek.

Jaké množství barvy bude potřeba?

Výrobci uvádějí u barev orientační vydatnost barvy na metry čtvereční v jedné vrstvě. Nezapomínejte, že se obvykle provádí více vrstev nátěru. Výpočet plochy stěny nebo stropu je jednoduchý. Vzorec: Stěna = délka * výška. Strop = délka * šířka. Plocha stěny se vypočítá vynásobením obou délek.  Například stěna, která má délku 5 metrů a výšku 2,5 metru má plochu 12,5 m2: 5 * 2,5 = 12,5.

Kde začít?

Když máme zakrytý nábytek a dobře zaschlou penetraci můžeme se pustit do samotného malování. Při malování místnosti je dobré vždy začít malováním stropu a domalovat jeho rohy s přesahem, na který následně plynule navážou jednotlivé zdi. Pokud na stěny použijete jinou barvu než na strop, všechny hrany a přechody nejprve natřete plochým štětcem tak, že nejprve nedotáhnete až do kraje a pak naneste barvu přímo na okraj. Tak docílíte přesných hran, protože štětec lépe přilne k povrchu.

Pro docílení pravidelné barevné vrstvy, se barva nesmí po ponoření válečku do vědra s barvou nanášet přímo na stěnu. Přejeďte před nátěrem válečkem přes stírací mřížku. Teprve pak se barva na válečku rovnoměrně rozprostře a lze ji rovnoměrně nanášet na stěnu.Zabráníte tím také stékání a okapávání barvy. Při malování stěn nanášejte barvu válečkem nejprve mírně křížem krážem. Nepravidelný nátěr se pak při dalším pracovním kroku vyrovná rovnými svislými tahy válečku. Při rozdílných odstínech na stropě a stěnách před nátěrem olepte již zaschlé hrany natřených ploch malířskou páskou. 

Máme hotovo

Po dokončení práce malířské náčiní důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a do zbylé barvy nalijte trochu vody, zabráníte tím vytvoření škraloupu. Tento postup aplikujete ale jen v případě, že se barva během několika hodin, nebo maximálně dní, zpracuje. V opačném případě totiž hrozí její zplesnivění. Po odstranění malířské fólie, a přesunutí nábytku na původní místo, se můžete těšit z nově vymalovaného bytu.

Kontakt:

matoli s.r.o.

Nám. T.G.Masaryka 10

345 61 Stankov

mob.: 704 360 840

email: stankov@matoli.cz

web: www.matoli.cz

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | Facebook | mapa stránek | diskuzní fórum