Vodní kapradina v Zoo Ostrava

25. července 2018 - zdroj Zoo Ostrava

Vodní kapradina v Zoo Ostrava

Všímavý návštěvník areálu ostravské zoologické zahrady jistě pozná na první pohled různé druhy rostlin rostoucích podél výběhů zvířat, na botanických stezkách nebo na vodních plochách. Díky charakteristickým znakům jako je výška rostliny, koruna, listy či květy dokáže rozlišit mezi základními typy rostlin tj. co je strom, keř nebo bylina. Občas se zde vyskytuje  druh, který není typickým zástupcem konkrétní skupiny rostlin, a tudíž může být pro návštěvníky překvapením.

Vodní kapradina v Zoo Ostrava, foto M. Vlčková

Takovou rostlinou je bezesporu nepukalka vzplývající (Salvia natans). Jde o plovoucí jednoletou vodní kapradinu, která rozhodně na první pohled typickou kapradinu nepřipomíná. Její lodyhy jsou tenké, málo větvené a křehké, dorůstají délky  10-15 cm. Listy plovoucí na hladině jsou krátce řapíkaté, vstřícné, široce eliptické a zaokrouhlené. Tato zvláštní kapradina vyžaduje klidné vody, proto se vyskytuje ve stojatých vodách – na rybnících, mrtvých ramenech, tůních a na okrajích rákosin. Přechodně dokáže přežít i na mokrých a bahnitých dnech. Je rozšiřována vodou nebo pomocí živočichů. Je jediným zástupcem čeledi nepukalkovitých, který se vyskytuje v ČR na severovýchodu Moravy. Patří ke kriticky ohroženým druhům (kategorie C1t).  Její stanoviště jsou ohrožena především odvodňováním. V jihovýchodní Asii je nepukalka vzplývající naopak plevelem rýžových polí. Má totiž schopnost zarůstat velké plochy vodní hladiny.

Vodní kapradina v Zoo Ostrava, foto M. Vlčková

V Zoo Ostrava se tato rostlina vyskytuje ve skleníkovém areálu v botanickém zázemí, kde ji mohou zájemci vidět při komentovaných prohlídkách.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | Facebook | mapa stránek | diskuzní fórum