Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Vavřínový tulipán
Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Vavřínový tulipán
Léto se přehouplo do druhé půli a v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava postupně rozkvétají některé rostliny, které v našich zeměpisných šířkách nejsou příliš běžné. Takovou rostlinou je magnolie velkokvětá (Magnolia grandiflora), jejíž domovinou jsou jihovýchodních oblasti USA. Místní obyvatelé ji díky květům a listům přezdívají vavřínový tulipán. Vyznačuje se tuhými eliptickými listy podobnými listům fíkovníku pryžodárného. Patří do rodiny šácholanů, které jsou známé hlavně svými překrásnými jarními květy. Druh je ve Středomoří běžně pěstován jako okrasný strom, pro pěstování v České republice se však pěstuje vzásněji, protože je příliš teplomilný.
Vavřínový tulipán, foto: David Kubala
Tento stálezelený strom s jednoduchým kmenem dorůstá výšky až 30 metrů. Náš jedinec patří ke kultivaru „Alta“, který je podstatně menší. Květy mají průměr 15 až 30 cm a silně voní po citrónu. Okvětí je složeno z 9 až 12 bílých obvejčitých, dužnatých, 6 až 10 cm dlouhých lístků. Následné souplodí je 7 až 10 cm dlouhé, hustě hnědě až šedožlutě chlupaté. Semena jsou asi 1,4 cm dlouhá a 0,6 cm široká obalená červeným míškem. Je národní rostlinou států Louisiany a Mississippi. Největší exemplář tohoto druhu je znám z okresu Smith v Texasu. Kůra tohoto šácholanu byla v minulosti využívána indiánskými kmeny Choctaw a Koasati při léčbě kožních a ledvinových chorob.
Návštěvníci ostravské zoo mohou tuto zajímavou dřevinu vidět kvést na začátku Cesty lesa, na které se nacházejí i další druhy pocházející ze Severní Ameriky.