Vachta trojlistá

27. července 2018 - zdroj Zoo Ostrava

Poklady v bahně - Vachta trojlistá

Jaro dorazilo do ostravské zoologické zahrady v plné síle. Mnoho druhů rostlin otevřelo své květy sluníčku a nabídlo nektar včelám, čmelákům, motýlům a dalším hmyzím zástupcům. Celému areálu zoo i botanickému parku v těchto dnech vévodí pěnišníky a azalky, které svými nápadnými květy výrazných barev prozářily lesní porosty i výběhy některých zvířat. Tyto velmi atraktivní rostliny upoutají pozornost snad každého návštěvníka zoo.

Vachta trojlistá, foto Pavel Vlček

V parku však kvetou i menší a drobnější rostliny. Některé z nich patří dokonce k druhům, které jsou u nás chráněné zákonem. Takovou je například vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata) – lysá bylina vysoká 15–30 cm s válcovitým plným oddenkem a květenstvím podobným vodnímu hyacintu. Lidově se jí říkáhořký jetel (pro hořkou chuť a listům, které tvarem připomínají listy jetele). Rostlina obsahuje hořčiny, třísloviny, jód, vitamín C a další látky. Díky vysokému obsahu hořčin se vachta používala jako amarum – lék proti žaludečním potížím. Dnes patří mezi ohrožené druhy (kategorie C3) a je chráněna zákonem. Proto se u nás nesmí sbírat ani jinak poškozovat. Je ohrožena hlavně úbytkem vhodných stanovišť (meliorace, těžba rašeliny, vysušování zamokřených luk). Dnes se využívá především jako homeopatikum a jako okrasná vodní rostlina v zahradách. V areálu ostravské zoo ji mohou návštěvníci pozorovat v expozici Mokřady u výběhu žiraf nebo na hladině jezírek například u pavilónu Čitván.

Vachta trojlistá, foto Pavel Vlček

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | Facebook | mapa stránek | diskuzní fórum